Головна arrow Інструменти
Інструменти
Гусла PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Гусла
  До найдавніших інструментів, які побутували на території України, слід віднести також гусла. З часів Київської Русі вони проіснували у побуті, імовірно, аж до XVI-XIX століть, оскільки ще Пантелеймон Куліш (1819-1897) згадує, що доводилося йому бачити співця-гусляра. Є три різновиди гусел: криловидні, шоломовидні та клавіроподібні. Останні - стаціонарні, прямокутної форми - були сконструйовані у XVI-XVII ст. на основі двох перших.
  
 
Кобза PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Остап Вересай -- останній кобзар
  Бандуру часом називають ще й кобзою, забуваючи про те, що ці два інструменти є цілком різні. Якщо бандура споріднена з гуслами, то кобза - швидше з лютнею, адже струни на її грифі притискаються, і тримають її, як правило, під кутом - так, як і гітару. Подібними зовні їх роблять форма і наявність приструнків, хоча у кобзи їх значно менше (3-8), а давніші інструменти їх не мали зовсім. Ці два інструменти "до співу" побутували у народі паралельно. Вони використовувалися для супроводу епічних творів народними співцями-кобзарями. Саме такою є, зокрема, вересаївська кобза, реконструйована за описами Миколи Лисенка майстром Миколою Будником.
  
Останє оновлення ( 10.03.2008 )
Детальніше...
 
Бандура PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Бандура Георгія Кириловича Ткаченка (Музей театрального, музичного та кіномистецтва України)
  Г. К. Ткаченко (1898-1993) - відомий бандурист i художник - відзначав спорідненість традиційної бандури з давніми гуслами, зображення яких знаходимо на фресках часів Київської Pyci. Справді, додати до гусел 2-3 баси, поставити іструмент на колінах вертикально, притиснувши до грудей - ось i матимемо бандуру. У пізніших бандурах було 5-6 басів i 13-16 приструнків. Традиційний зіньківський, або харківський, cпocіб гри на бандурі передбачає можливість грати по всіх струнах обома руками, що дозволяє одночасно використовувати майже весь діапазон.
  
Останє оновлення ( 10.03.2008 )
Детальніше...
 
Торбан PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Торбан
  Торбан - інструмент, споріднений з бандурою і кобзою, - побутував у XVII-XIX століттях переважно серед козацької старшини; оволодіти ним значно складніше. Торбан має 25-60 струн; додаткова голівка на грифі для контр-басів розширює діапазон звучання. Баси, як і у кобзи, притискаються на грифі, але велика кількість приструнків та способів гри наближає торбан до бандури. За переказами, на торбані грав і Тарас Шевченко.
  
Останє оновлення ( 10.03.2008 )
Детальніше...
 
Ліра PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Бандура Георгія Кириловича Ткаченка (Музей театрального, музичного та кіномистецтва України)
Зовсім небагато європейських народів донесли до XX сторіччя свою традиційну культуру в такому розмаїтті, як Україна. Але, мабуть, жоден народ не зазнав такого послідовного та масштабного винищення національних надбань. За радянського часу ігнорувалися істинні мистецькі явища традиційної народної культури. І саме тепер ми маємо змогу повернутися до її скарбів.
Останє оновлення ( 30.04.2008 )
Детальніше...
 
Назад

Support by WhiteFang