Михайло Хай PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
Михайло Хай
   1946 р. н. Освіта вища, кандидат мистецнознавства. Працює в Національній музичній академії України, завідувач експерементальної лабораторії фольклору. Грає на колісній лірі, народній бандурі. Основний кобзарський інструмент - ліра, яку почав опановувати з 1987 р. Виконавську лірницьку щколу засвоїв від лірника П. Чемерського, а також студіюючи записи ф. Колесси, О. Нижанківського. Має учнів. Автор підручника гри на традиційній українській лірі.
  

 

  З приводу висунення книги Михайла Хая «Музично-інструментальна культура українців (фолкльорна традиція)» на здобуття Національної премії України імені Т. Шевченка

 


  Ознайомившись із рішенням Шевченківського комітету від 6 січня 2012 року про визначення цьогорічних домінантів на найвищу премію України, я у списку найдостойніших творів-претендентів відзначив книгу  Михайла Хая «Музично-інструментальна культура українців (фолкльорна традиція)».
Я радію за автора, багаторічна праця усього життя котрого, нарешті крім наукового докторського ступеня і громадського визнання, удостоїлась й уваги Шевченківського комітету.
 Не вдаючись до заглибленого аналізу структури та змісту книги (такі вузько-фахові рецензії і матеріали, вочевидь, присутні у Комітеті), вважаю честю і громадянським обов'язком лише наголосити на практичній та громадянській значимості як номінованої, так і попередньої «Музика Бойківщини» (2002) та наступної («Українська інструментальна музика усної традиції» (2011) книг автора. Вони стали міцним підмурівком «науково-виконавської реконструкції народної інструментальної музики».
Магію й медитативність звуків, які випродуковують описані в дослідженні інструменти передати словами неможливо. Її треба принаймні чути або найкраще – самому безпосередньо брати участь у колективному творенні-виконанні-сприймання. А для цього необхідний природний симбіоз теорії (яка без практики, за висловом і переконанням М. Хая «глуха») й практики (що за своєю чергою без теорії – «сліпа»). Усе життя, експедиційно-дослідницька, виконавська та науково-реконструктивна діяльність автора номінованої книги – покладене не лише на створення цього симбіозу але й на збереження  давньої народної музики.
Вважаю за необхідне підтримати кандидатуру Михайла Хая на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.
 
 

 

   Нар. арт. України, проф. СТЕПАНЕНКО М. Б.

 
 
 
 
 
 
< Попередня   Наступна >
Назад

Support by WhiteFang